ترانزیستور چیست؟ این یکی از سوالات کلیدی و مهم است که هر تعمیرکار موبایلی باید پاسخ آن را بداند. ترانزیستور یکی از مهم ترین قطعات در مدار های الکترونیکی است که وظایف بسیار مهمی را بر عهده دارد. دراین مقاله از سری مقالات رایگان آموزش تعمیرات سخت افزار موبایل زانکو، نکات مهم درباره ترانزیستور را با شما عزیزان به اشتراک گذاشته ایم.

اگر به یادگیری تعمیرات موبایل علاقمند هستید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با دوره های آموزش تعمیرات موبایل سخت افزار و نرم افزار زانکو و دریافت مشاوره رایگان دوره های تعمیرات موبایل، از طریق راه های ارتباطی زیر با ما تماس بگیرید:

پشتیبانی زانکو در واتساپ – کلیک کنید

پشتیبانی زانکو در تلگرام – کلیک کنید

شماره تماس زانکو: 09399432340

 

کار ترانزیستور چیست؟

ترانزیستور ها تقریبا در همه مدارات به کار می روند و یک قطعه حیاتی به حساب می آیند. اگر بخواهیم کار ترانزیستور را به زبان ساده توضیح دهیم باید بگوییم که ترانزیستور وظیفه

  1. سوئیچینگ و
  2. تقویت کنندگی

را در مدار بر عهده دارد. ترانزیستور برای قطع و وصل کردن سیگنال ها در مدارات الکترونیکی به کار می رود. کار ترانزیستور کنترل و تنظیم جریان و ولتاژ در مدار، تقویت جریان مدار، قطع و وصل مدار و سوئیچینگ است. ترانزیستور یک قطعه نیمه هادی است که از تضعیف سیگنال های الکتریکی جلوگیری کرده و آن ها را تقویت می کند. ترانزیستور مثل یک سوئیچ عمل می کند و ولتاژ و جریان دریافتی را قطع یا وصل می کند.

ساختار ترانزیستور

ترانزیستور ها از قطعات زیادی تشکیل شده اند اما به صورت کلی ساختار ترانزیستور را می توان به سه بخش تقسیم کرد: امیتر (Emitter)، بیس (Base) و کلکتور (Collector)

  • پایه امیتر (Emitter) ترانزیستور که با حرف E مشخص می شود
  • پایه بیس (Base) ترانزیستور که با حرف B مشخص می شود
  • پایه کلکتور (Collector) ترانزیستور که با حرف C مشخص می شود

ترانزیستور ها از مواد نمیه رسانا همچون سیلیسیم و ژرمانیوم ساخته شده اند. در حقیقت ساختار ترانزیستور را می توان به دو دیود ساده کرد که کاتد یا آند آن ها به هم متصل می شود. ترانزیستور ها در ساختار خود دارای پیوندهای نوع N و P هستند.

انواع ترانزیستور

ترانزیستور ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. «تزانزیستور پیوندی دوقطبی» (Bipolar Junction Transistor) یا BJT
  2. «ترانزیستور اثر میدانی» (Field-Effect Transistor) یا FET

ترانزیستور های BJT به دو دسته تقسیم می شوند: ترانزیستور NPN و PNP

در ترانزیستور NPN الکترون ها از امیتر به کلکتور ارسال می شوند یعنی جریان از کلکتور به امیتر است. الکترون ها بعد از رسیدن به امیتر به پایه بیس می روند. تعداد الکترون هایی که از امیتر می آیند توسط بیس کنترل می شوند.

ترانزیستور PNP برعکس NPN عمل می کند. در این ترانزیستور هم بیس کار کنترل جریان را انجام می دهد اما جریان برعکس حرکت می کند یعنی از امیتر به کلکتور.

نماد ترانزیستور در مدار

در مدارات الکترونیکی ترانزیستور با نماد ترانزیستور چیست , نماد ترانزیستور در مدار نمایش داده می شود.

شمای ترانزیستور های NPN و PNP در مدارات الکترونیکی را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

ترانزیستور چیست , نماد ترانزیستور در مدار

دوره تعمیرات موبایل ، دوره آموزش تعمیرات گوشی موبایل ، کلاس آموزش تعمیرات گوشی موبایل
13%
تخفیف

یادگیری دوره آموزش تعمیرات سخت افزار موبایل

یادگیری آموزش تعمیرات سخت افزار موبایل با زانکو یادگیری آموزش تعمیرات سخت افزار موبایل یکی از مباحث پرمتقاضی در حوزه…

0
3,250,000 تومان