رام گوشی چیست و چه کاربردی دارد؟ این سوالی است که هم از کاربران سایت زانکو و هم از هنرجویان دوره های تعمیرات موبایل زانکو زیاد شنیده ایم. اگر گوشی اندرویدی داشته باشید، احتمالا اصطلاح رام اندروید یا رام گوشی را شنیده اید. اما رام چیست؟ آیا رام گوشی یک قطعه سخت افزاری داخل گوشی است یا معنای دیگری دارد؟ رام چه تفاوتی با رم دارد؟

رام گوشی چیست و چه کاربردی دارد؟

رام گوشی به زبان ساده فایلی است که در آن دستورالعمل های اجرای اندروید و اپلیکیشن آن نوشته شده است. زمانی که از رام اندروید صحبت می کنیم، به همین فایل نرم افزاری اشاره داریم که در اصل نسخه قابل اجرای سیستم عامل اندروید است.

اصطلاح رام اندروید هیچ ارتباطی با رام سخت افزاری ندارد و کاملا یک اصطلاح نرم افزاری است که در حوزه تعمیرات نرم افزار موبایل قرار می گیرد.

رم گوشی بر خلاف رام یک قطعه سخت افزاری است که وظیفه ذخیره موقتی اطلاعات را بر عهده دارد.

انواع رام اندروید

به طور کلی رام گوشی اندرویدی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: استوک رام و کاستوم رام.

استوک رام چیست

استوک رام یا رام رسمی، همان رامی است که از قبل توسط شرکت تولید کننده گوشی طراحی شده و روی گوشی نصب شده است. زمانی که شما یک گوشی یا تبلت اندرویدی میخرید، استوک رام روی آن نصب است. معمولا استوک رام تولید کننده های مختلف با هم متفاوت است. همین باعث میشود که برای مثال فضای کاربری اندروید گوشی های سامسونگ با هواوی تفاوت داشته باشد.

کاستوم رام چیست

برخلاف استوک رام ها که توسط شرکت های سازنده گوشی اندرویدی طراحی می شوند، کاستوم رام توسط توسعه دهنده های اندرویدی ساخته می شود. به زبان ساده، کاستوم رام نسخه دستکاری شده و بهینه سازی شده استوک رام است که معمولا امکانات و قابلیت های شخصی سازی بیشتری دارد.

کاستوم رام و استوک رام چه شباهتی دارند؟

هم کاستوم رام و هم استوک رام، رام های اندروید هستند و روی آن ها می توانید هر اپلیکیشن و بازی ای که بخواهید را نصب کنید. شما چه استوک رام داشته باشید چه کاستوم رام، به هر حال با اندروید کار می کنید اما ممکن است بعضی ویژگی های ظاهری یا عملکردی یا امکانات آن ها با هم تفاوت داشته باشید.

فرق کاستوم رام با استوک رام چیست؟

همانطور که گفتیم استوک رام همان رام رسمی یا رام آکبند گوشی است که از قبل روی گوشی نصب شده است. اما استوک رام باید توسط یک متخصص نرم افزار موبایل روی گوشی فلش شود. کاستوم رام ها نسبت به استوک رام تنوع بیشتری دارند و محدودیت آن ها کمتر است. کاستوم رام به شما امکان می دهد به ویژگی هایی دسترسی پیدا کنید که در رام رسمی گوشی در دسترس نیست.

آیا کاستوم رام امنیت دارد؟

یکی از سوالات و دغدغه های مهمی که برای افراد ایجاد می شود مسئله امنیت کاستوم رام است. از آنجایی که کاستوم رام نسخه اصلی رام اندروید نیست و توسط توسعه دهندگان مستقل طراحی می شود، ممکن است این سوال را ایجاد کند که آیا امنیتی برابر با استوک رام ها دارد یا نه؟

اگر از یک کاستوم رام معتبر استفاده کنید، معمولا جای نگرانی نیست. امنیت شما به کاستوم رامی که انتخاب می کنید بستگی دارد. بنابراین بهتر است قبل از نصب کاستوم رام حتما با شخصی که در این زمینه متخصص است صحبت کرده و خودتان هم تحقیق کنید.

اگر تمایل به یادگیری آموزش تعمیر نرم افزار موبایل دارید می توانید با شماره 09399432340 تماس بگیرید تا کارشناسان زانکو مشاوره رایگان این دوره را به شما عزیزان ارائه دهند.

دوره آموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل

زمان دوره : تا زمان یادگیری %100 پیش نیاز : ندارد پشتیبانی فنی تضمینی : دارد دوره غیرحضوری : دارد…

1
1,250,000 تومان